Akumulační sálavé stavby mají za úkol teplo vzniklé spalováním paliva v krbové nebo kamnové vložce uložit do materiálu obestavby, akumulačních prstenců či tahů a následně ho vydávat formou sálání po dlouhou dobu, i když už se v topeništi netopí.
V podstatě krb funguje tak, že např. přikládáte dřevo tři hodiny a poté dalších šest hodin krb sálá akumulované teplo do svého okolí.
Délka akumulace a následného sálání je závislá jak na použité krbové či kamnové vložce, tak délce a materiálu tahů a konstrukci samotného pláště kamen či krbu.
Možné a velice oblíbené jsou i krby kombinové, které mají ventilační mřížky s žaluzií. Pokud potřebujete, aby teplo rychleji proniklo do místnosti, jednoduše otevřete mřížky a tak se stane z krbu akumulačního krb teplovzdušný. Po uzavření mřížek je opět krb akumulační.
Sálání z akumulačního krbu je velice zdravé a příjemné. Narozdíl od teplovzdušných krbových obestaveb, kde teplo vychází z výdechových mřížek, tzn. že teplo je pouze u stropu, u akumulačních krbů vychází teplo z pláště krbu z takzvané teplosměnné plochy rovnoměrně do místnosti jako infračervené záření.
VÝHODY:
NEVÝHODY:
KONSTRUKCE AKUMULAČNÍHO KRBU
Obestavby akumulačních krbů se provádí nejčastěji z akumulačního materiálu (např. šamot, žárobeton, kachloví, akumulační tvarovky). Tyto materiály akumulují teplo z krbové vložky na povrch krbové obestavby a postupně ho uvoňují do místnosti. Okolní konstrukce musí být chráněny před teplem z krbu tak, aby jejich teplota nebyla vyšší než 85°C. Proto může být v zadní části krbu zesílená izolace nebo v případě dřevostaveb odvětrávaná (zároveň čistitelná) vzduchová mezera. Součástí akumulačního krbu bývá soustava tahů. Konstrukce akumulačního krbu musí umožňovat čištění a kontrolů všech tahů. Akumulační krb musí splňovat obecné požadavky stavby krbu.
SPRÁVNÁ VOLBA MATERIÁLŮ PRO STAVBU AKUMULAČNÍHO KRBU
Aby akumulační krb správně fungoval, je nezbytné, aby byl postaven ze správných materiálů, které jsou k tomu určené. Rozhodně tedy krb nesmí být postaven z izolačních desek nebo dokonce ze sádrokartonových desek či tvarovek Ytong apod. Cílem akumulačního krbu je zmírnit intenzitu tepla tím, že materiál, ze kterého je krb postaven, bude teplo akumulovat a následně odvede formou sálání do okolního prostředí. Čím více tepla krb dokáže pojmout, tím déle potom bude hřát i bez dalšího přikládání.
Základem akumulačního krbu je vhodně vybraná krbová neboli kamnová vložka. Ne všechny krbové vložky jsou na tuto obestavbu vhodné. Většina výrobců totiž vyžaduje ochlazování vložky během topení studeným vzduchem (tzv. konvekcí). Vložky které jsou pro akumulační krby vhodné jsou například Hoxter. U některých modelů je také podmíněna minimální sálavá plocha obestavby v m2 v závislosti na typu a tloušťce pláště stavby. Je to z toho důvodu, aby vzniklé teplo bylo odváděno v dostatečné míře a nedošlo tak k deformaci některých částí krbových vložek nebo poškození pláště obestavby krbu.
Akumulační krb si můžeme představit jako krb, který akumuluje teplo, nemá ventilační mřížky a obestavba je postavena z akumulačního materiálu jako je například šamot. Dalším důležitým aspektem je volba materiálu pro samotný plášť krbové obestavby, tím totiž určíme, jak rychle krb od zatopení začne hřát, jaká bude povrchová teplota na plášti a délka akumulace. Pro rychlé teplo s vyšší povrchovou teplotou budeme volit především desky z litého šamotu, které mají tloušťku jen 2,5 cm. Pokud stavíme krb v domě, který má malou tepelnou ztrátu jako například pasivní či nízkonenergtické domy, využijeme desky s tloušťkou 3,5 cm, které mají schopnost pojmout velké množství tepla a mají i nižší povrchovou teplotu.
Akumulační krb či kamna nemusí mít nutně vzhled kachlových kamen, které jistě dobře znáte, ale může mít i zcela moderní vzhled a stát se tak perfektním designovým prvkem Vašeho obydlí s vysokou účinností. V současné době jsou velice populární malé sálavé obestavby s krátkým tahovým systémem (cca 3,5m) a např. vyhřívaným sezením či ležením. Moderní vzhled je dosažen pomocí ostrých hran, designových povrchových úprav či velkoplošnou keramikou.
Nechte si akumulační krb nadimenzovat od profesionálů!
Nejlepší technologie začínají u detailů
I ta nejdrobnější součástka má své přesné místo a funkci. Hoxter tvoří kvalitní produkty díky vysoké jakosti použitých materiálů a hodnotné lidské práci. Zaměřuje se na potřeby uživatele a detailní technické zpracování. Právě proto splňují produkty Hoxter nejvyšší kvalitativní požadavky a nabízejí maximální komfort obsluhy.
Žáruvzdorná ocel
Korpusy jsou vyrobeny ze žáruvzdorné oceli používané pro tlakové nádoby a potrubí určené pro provoz za vysokých teplot. Oproti standardní konstrukční oceli je žáruvzdorná ocel obohacena o chrom a nikl. Díky tomu je zajištěna dlouhá životnost a mechanická stálost při teplotním namáhání.
Keramické sklo
Všechna dvířka jsou osazena speciálním sklem na keramické bázi. Keramické sklo bezproblémově odolává vysokým teplotám v topeništi. V rámci přizpůsobení se aktuálním stavebním standardům jsou k dispozici také dvojitá prosklení. Dvojité prosklení zlepšuje izolační vlastnosti dvířek a redukuje množství tepla prosálaného dvířky do místnosti. V místnosti s nižšími energetickými požadavky tak nedochází k přetápění. Jako první na trhu nabízí firma Hoxter od roku 2012 také dvojité prosklení pro rohová dvířka, kdy jsou obě skla ohýbaná.
Povrchová úprava
Námi používaná barva pro pohledové komponenty UHT-HYDRO® s odolností 600 ºC patří ke špičce mezi povrchovými materiály. Vytvrdne ihned po nanesení při pokojové teplotě, je tak extrémně odolná proti mechanickému poškození a nevzniká nežádoucí zápach při prvním zatopení. Komponenty zabudované v krbu jsou ošetřeny rovněž velmi odolnou barvou UHT 600.
Ing. Michal Kašpar
K. Kovařovice 1315/1
370 07 České Budějovice 7
IČ: 88502325, DIČ: CZ8607081362
Kontakt:
Tel: +420 724 232 635
E-mail: info@krby-kaspar.cz
Otevírací doba:
PO - PÁ po předchozí domluvě
na tel. čísle +420 724 232 635
SO, NE a státní svátky - ZAVŘENO