Krbová kamna jsou topidlo, které zajišťuje teplo Vašeho domova podobně jako krb. Narozdíl od pevně postaveného krbu je možné krbová kamna v případě potřeby přemístit nebo vyměnit za jiný typ. Krbová kamna jsou oproti krbu levnější a kompaktnější. Obecně se krbová kamna používají spíše tam, kde je kladen důraz na design, menší výkon a také tam, kde není na klasický krb místo. Krbová kamna mají oproti krbu nižší nároky na tah komínu a jeho průměr. Obvykle stačí průměr komínu 150mm nebo 160mm a komínový tah okolo 12Pa.
TEPLOVODNÍ KRBOVÁ KAMNA:
- Teplovodní výměníky u krbových kamen dosahují malých výkonů a poměr předaného výkonu do vzduchu a do vody je většinou okolo 50:50 (u krbových vložek 75% výkonu do vody a 25% výkonu do vzduchu. To znamená, že při celkovém výkonu krbových kamen 10kW se bude předáno 5kW do vzduchu a 5kW do vody při spotřebě cca 3kg dřeva za hodinu. Díky tomu často dochází k rychlému přetopení místnosti, kde jsou kamna umístěna a nedostatečnému výkonu do vody při poměrně velké spotřebě paliva. Proto se krbová kamna s výměníkem doporučují spíše jako pomocný zdroj vytápění např. v kombinaci s plynovým kotlem či tepelným čerpadlem.
KORPUSY KRBOVÝCH KAMEN:
Litinové korpusy
- Vzhledem k vysoké ceně kvalitní litiny jsou více rozšířená krbová kamna s ocelovým korpusem. Mezi kvalitní litinová krbová kamna patří především IRON DOG, JOTUL, MORSO, NORDICA aj. Litinové korpusy je možné u některých výrobců opatřit smaltovanou barvou. Litinové korpusy jsou nejčastěji vyráběny jako jednoplášťové a tudíž jsou krbová kamna sálavá.
Ocelové korpusy
- Oproti tomu jsou ocelové korpusy krbových kamen vyráběny spíše jako dvouplášťové s konvekčním provozem. Drtivá většina ocelových korpusů je vyráběna v barvě černé. Některé ocelové korpusy je možné osadit obkladem z mastku, pískovce či keramiky. Ocelové korpusy nabízí např. ROMOTOP aj.
TYPY TOPENIŠŤ:
Roštové
- Roštové topeniště je nejčastějším typem topeniště pro krbová kamna. Roštové topeniště je osazeno centrálním roštem s popelníkem. Pod roštem nebo okolo něj je přiváděn vzduch pro spalování. Výhodou tohoto topeniště je samostatný popelník pro vynášení popela. Dánská firma HETA dodává do svých kamen 8 litrové popelníky s kvalitním těsněním. Nevýhodou je složitější konstrukce a fakt, že pokud je rošt zasypán popelem nebo je plný popelník, tak krbová kamna špatně hoří.
Bezroštové
- Bezroštové topeniště má oproti roštovému řadu výhod. Vzduch pro spalování je přiváděn do spodní části topeniště a následně je rozváděn za výstelkou do horní části topeniště před sklo a pokračuje do středu topeniště. Vzduch přichází i ze spodní strany skla a v některých případech i z boků skla. Tento spalovací vzduch je díky výše uvedené cestě kolem výstelky topeniště předehřátý a spalování je tak mnohem efektivnější a dosahuje vyšších teplot než u topenišť roštových. Tento fakt je důležitý i při dohořívání paliva. Díky předehřevu spalovacího vzduchu dochází k efektivnějšímu dohořívání paliva, které většinou shoří na popel. Další výhodou je, že se nemusí komora krbových kamen tak často čistit. Spalovací proces probíhá za vyšších teplot a je efektivnější. Konstrukce topeniště je jednodušší než u roštového provedení.
OTEVÍRÁNÍ DVÍŘEK KRBOVÝCH KAMEN:
Otvírání do boku
- Otvírání do boku se vyznačuje jednoduchostí konstrukce, velkou spolehlivostí, snadným čištěním skla a nízkou výrobní cenou a proto je u krbových kamen velice oblíbené. Někteří výrobci nabízejí možnost pantů vlevo nebo vpravo. Nevýhodou je, že při nesprávné manipulaci s dvířky při přikládání může dojít k "zakouření" do místnosti.
TYPY VYZDÍVEK SPALOVACÍCH KOMOR:
Šamot a žárobetony
- Tyto materiály mají velkou objemovou hmotnost, což souvisí s větší akumulací. Ta je důležitá zejména při kvalitním dohořívání paliva. Žárobeton také odolává vysokým teplotám bez trvalé deformace a cena náhradních dílů je příznivá. Mezi další výhody patří velká tvrdost a dlouhá životnost.
Vermikulit
- Vermikulit má nízkou objemovou hmotnost, je měkký a křehký. Jeho výhoda spočívá v odrážení tepla zpět do topeniště a tak k nárůstu teploty. Z tohoto důvodu se vermikulit používá na některé deflektory či vyzdívky krbových kamen. Nevýhoda je křehkost a téměř nulová akumulace. Cena náhradních dílů je vyšší a četnost výměny je větší než u žárobetonu.
Litinové pláty
- Litinové pláty mají velkou objemovou hmotnost a tím i skvělou akumulaci. V současné době se moc nepoužívají, protože při vysokých teplotách dochází k trvalým deformacím a ceny náhradních dílů jsou vysoké.
PŘÍVOD VZDUCHU KE SPALOVÁNÍ:
Externí přívod vzduchu
- Přívod vzduchu pro spalování vně objektu je ideální pro všechny typy krbů a kamen. Hoření je méně ovlivňováno vzduchotechnikou (digestoř, klimatizace atd.) a je tak mnohem efektivnější a bezpečnější. V prostoru, kde je spotřebič umístěn nedojde k "vydýchání" vzduchu. Externí přívod vzduchu je možné umístit do základové desky, do prostoru mezi "hrubou" a "čistou" podlahou případně skrz zeď za spotřebičem anebo přivézt vzduch pomocí speciálního nerezového komínu např. Schiedel Permeter Smooth Air. V některých případech je možné využít i víceúčelovou šachtu komínu nebo u bungalovu umístit EPV na půdu. V těchto případech dochází k velkým tlakovým ztrátám a proto je doporučujeme jako poslední možné řešení.
Bez externího přívodu vzduchu
- Pokud není možné naistalovat externí přívod vzduchu a spalovací vzduch je možné brát pouze z místnosti, kde je spotřebič umístěn, tak je potřeba spočítat jeho potřebné množství. Do místnosti je potřeba čerstvý vzduch průběžně dodávat např. větráním. Chod spotřebiče nesmí být ovlivňován žádnou vzduchotechnikou. Do moderních izolovaných domů se vůbec nedoporučuje instalovat kamna a krby bez externího přívodu vzduchu.